پوشش های بعد از چاپ - یووی UV
استفاده از اشعه ماوراءبنفش به‌عنوان تکنیکی برای خشک‌کردن سطوح چاپی از قرن 20 میلادی شروع شد.

مزایای استفاده
 خشک شدن آنی مرکب, امکان انجام عملیات پس از چاپ, به حداقل رساندن پشت زدگی محصولات چاپی
پایداری و ثبات سطح چاپ، افزایش مقاومت مرکب در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی

انواع یووی:
براق
مات
از این نوع (یووی مات) بسیار کم استفاده می‌شود که وجود زمان زیاد و هزینه بالا از دلایل آن می‌باشد.
- سیلندری تخت
در این روش مانند ورنی سرد کاغذ را از توری سیلک اسکرینی که محتوی مواد UV می‌باشد یا از غلتک UV بدون هیچ فیلتریرد می‌شود که تمام کاغذ آغشته به UV می‌شود و بعد از خشک‌کن UV عبور داده می‌شود و کاغذ به‌صورت تمپلات براق می‌شود.
- موضعی برجسته
یووی موضعی برجسته نوع دیگری از پوشش است که با کلیشه مجزا بر روی سطح چاپ‌شده قرار می‌گیرد و برخی از نقاط چاپ را مشخص و برجسته‌تر می‌کند. این لایه برجسته باعث می‌شود که حالت سایه‌روشن و براق بر روی سطح دیده شود؛ که جذابیت خاصی به کار می‌دهد. برای مثال می‌توان قسمت‌هایی از نشان‌واره‌ی شرکت، عکس، نام شرکت و مدیریت را از سایر قسمت‌ها برجسته‌تر کرد.
- یووی اکلیلی
در یووی اکلیلی نوع رنگ اکلیل داخل ماده با توجه به سلیقه مشتری که در تمام‌رنگ‌ها قابل انجام است و حتی میزان اکلیل روی کار و یا میزان سطح برآمدگی یووی قابل‌کنترل خواهد بود اضافه کرده که بعد از خشک‌کن به‌صورت اکلیلی و براق روی بسته‌بندی خود را نشان می‌دهند.
- یووی شنی
در این نوع روش ماده‌ای که روی توری سیلک اسکرین می‌ریزند فرق می‌کند که بسته به نوع مواد توری، مدت‌زمان و نوع لامپ می‌باشند. در این روش از مواد شنی مانند استفاده می‌کنند که درجه توری را بزرگ‌تر و مدت‌زمان خشک‌کن را بیشتر می‌کنند که کار بعد از خشک‌کن پف می‌کند و مانند شن ریزه روی بسته‌بندی قرار می‌گیرد و باید خاطرنشان کرد که در مورد UV شنی و UV اکلیلی نباید از جاهایی که روی جعبه خط تا رد می‌شود استفاده کرد، چون بعد از تا کردن آن UV ها خواه‌ناخواه می‌شکند و می‌ریزد.
نکته:
***  UV شنی،  UV موضعی معمولی و UV برجسته از انواع دیگر یووی هستند که با دستگاه یووی موضعی ساکورایی که به‌صورت کاملاً اتوماتیک کار می‌کند مورداستفاده قرار می‌گیرند.
*** در مقوا کارتی یووی به‌هیچ‌عنوان کیفیت لازم را نخواهد داشت چون مقوا کارتی به دلیل خاصیت نوع کاغذ یووی را به خورد خواهد کشید و یووی با لایه بسیار کمی بر روی کاغذ و یا مقوا کارتی خواهد نشست که شما مجبور می‌شود یا قبل از یووی با روکش سلفون این مشکل را حل نمایید یا با انتخاب یووی برجسته بتوانید روی مقوا کارتی حداقل به کیفیت یووی در حد یووی موضعی به دست آورید یا حتی شاید کیفتی کمتر از آن، که این موضوع اکثر مشتریان را ناراضی می‌سازد.
*** اکثر مواقع UV موضعی روی سلفون می‌خورد که در این صورت باید سلفونی که روی بسته‌بندی کشیده می‌شود حرارتی باشد.

منبع: امیر پرینت