پوشش های بعد از چاپ - لمینت و سلفون
لمینت
فرآیند کشیدن روکش به روی هر سطحی اصطلاحاً لمینت می‌گویند. در صنعت چاپ یک‌لایهٔ نازک از جنس پلاستیک که می‌تواند یکرو یا دو روی کاغذ را بپوشاند لمینت کردن می‌گوییم. آن‌ها ضخامت متنوعی دارند که با واحد میکرون سنجیده می‌شوند هر چه عدد میکرون بالاتر باشد لایه ی پلاستیکی ضخیم‌تر و هر چه عدد میکرون پایین‌تر باشد لایه ی پلاستیکی سبک‌تری خواهد بود.
مزایای لمینت
این پوشش موجب افزایش ضخامت سطح چاپی شده و به طبع مانع از لوله شدن آن می‌گردد. با ایجاد سطح براق بر روی محصول چاپی موجب شفافیت رنگ‌ها می‌شود و یا بالعکس با افزودن سطح مات به طرح از انعکاس نور جلوگیری می‌کند. مانع کثیفی، پارگی و یا شکستن سطح چاپی می‌شود. با محافظت از مرکب به‌کاررفته در آن و همچنین افزایش مقاومت رنگ طرح در برابر نور و رطوبت مانع از سایش و رنگ‌پریدگی سطح چاپی می‌شود.
انواع لمینت
مات
براق
مخملی

شیوه و انواع استفاده
- لمینت مبتنی بر فیلم (همانند پلی‌پروپیلن و مواد مصنوعی دیگر)
لازم به ذکر است که نوع مبتنی بر فیلم آن بسیار پرهزینه بوده و در آن نیاز به‌صرف زمان بیشتری است؛ همچنین امکان استفاده از آن به‌صورت انتقال موضعی بر روی سطح چاپی وجود ندارد. البته این نوع، دارای مزایای خاص خود همچون استحکام بالا در برابر آب و دیگر عوامل محیطی نیز است.
- لمینت حرارتی
در نوع حرارتی چسب وقتی فعال می‌شود که به آن گرمادهیم. این نوع بدون حرارت به هیچ کاغذی نخواهند چسبید پس ابتدا با کمک دستگاه لمینیتور هیتر را گرم کرده و سپس آن را روی کاغذ می‌چسبانیم.
- لمینت سرد
 اما نوع سرد آن بدون حرارت هم چسبنده است و به هر سطحی می‌چسبد این نوع را هم با کمک دستگاه لمینیتور اما بدون گرم کردن هیتر دستگاه به کاغذ اعمال می‌کنیم.
نکته:
*** هردوی این نوع با عمل پرس کردن روی کاغذ قرار می‌گیرند اما ازنظر ظاهری و بصری لمینت سرد جلوهٔ بهتری دارد.
*** لمینت بر اساس چند المان قیمت گزاری می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: نوع جنس, میکرون, اندازه (هرچه میکرون بالاتر و اندازه بزرگ‌تر قیمت را افزایش می‌دهد و نوع براق از نوع مات ارزان‌تر هستند)

سلفون
سلفون لایه‌ای بسیار نازک است که به کمک چسب و به‌وسیله دستگاه‌های سلفون کش بر روی کاغذ و پیش از اعمال برش قرار می‌گیرد.
مزایای سلفون
روکش‌های سلفون، از انعطاف‌پذیری بیشتری در مقایسه با روکش‌های دیگر همچون لمینت برخوردارند. همچنین ضخامت آن‌ها نیز نسبت به ضخامت روکش‌های لمینت کمتر است. به همین دلیل در بسیاری از موارد مقرون به‌صرفه‌تر خواهند بود.
انواع سلفون
- سلفون مات
این نوع از سلفون به دلیل اینکه در مقایسه با نوع براق آن دارای رنگ کدری است در محیط‌های پرنور، مانع از بازتاب نور مجدد از سطح چاپی می‌شود. بدین ترتیب دید بصری بهتری را فراهم می‌کند؛ بنابراین با سلفون مات رنگ طرح اصلی باکیفیت‌تر نمایش داده می‌شود. البته باید به این نکته توجه داشت که یک مقدار کمی از شفافیت رنگ طرح اصلی کاسته می‌شود.
- سلفون براق
این نوع از سلفون همان‌طور که از نام آن مشخص است دارای شفافیت بیشتری نسبت به نوع مات آن است. به همین دلیل در این نوع پوشش رنگ‌ها زنده‌تر و شاداب‌تر دیده می‌شوند. البته در کنار این مزیت نکته‌ای وجود دارد که در موارد مختلف می‌تواند باعث بروز مشکل شود. ازآنجایی‌که بازتاب نور از سطح براق بسیار زیاد است، استفاده از این نوع پوشش در محیط‌هایی که نور به‌طور مستقیم و با شدت زیاد بر سطح چاپ‌شده تابیده می‌شود توصیه نمی‌گردد.
سلفون طرح دار
سلفون مخملی

شیوه و انواع استفاده
- حرارتی
همان‌گونه که از نامش پیداست با استفاده از حرارت سلفون به کار چسبیده می‌شود لیکن با این تفاوت که سلفونی که برای دستگاه حرارتی استفاده می‌گردد، خود دارای چسب است که بعد از رسیدن به سیلندر داغ دستگاه، چسب موجب چسبیدن به کار می‌گردد و به‌وسیله حرارت به کار می‌چسبد. این نوع سلفون به لحاظ کیفیت بهترین نوع است و تمامی پودری را که اپراتور چاپ به کار زده که کار به‌اصطلاح پشت نزند را حل می‌کند و دیگر حبابی روی کار نمی‌ماند.
نکته:
*** چنانچه کاری با دستگاه 4 رنگ هم‌زمان چاپ شود و دارای پودر باشد را نمی‌توان با دستگاه‌های دیگر سلفون کشید و باید با دستگاه‌های حرارتی این کار را انجام داد.
- سرد (واتربیس)
در این نوع دستگاه چسب سرد داخل مخزن وجود دارد که سلفون خام از روی نوردی که داخل آن مخزن در حال چرخش است عبور می‌کند و چسبی می‌شود سپس سلفون حاوی چسب روی کار کشیده می‌شود. در این دستگاه دیگر اثری از حرارت نیست، سلفون این دستگاه هم مانند دستگاه حرارتی دارای طول و عرض‌های مختلف است. یکی از مشکلاتی که در این دستگاه‌ها با آن مواجه هستیم در خصوص پودر کارهای چاپی است که پس از کشیدن سلفون اکثر مواقع حباب‌های کوچکی ظاهر می‌شود. میزان براق بودن که در این نوع سلفون است و میکرون بالای آن کیفیتی به نسبت بالاتر از حرارتی را دارا است، اما درصورتی‌که روی سلفون مات این نوع کار نمی‌توان UV کشید و چنانچه این کار را انجام دهیم احتمال برآمدن UV است.

منبع: امیر پرینت