نکات و ترفندهای مربوط به طراحی و چاپ کاتالوگ
برای طراحی کاتالوگ چگونه شروع کنم؟

اول، هدف خود را تعیین کنید. می‌خواهید که چگونه به نظر برسد؟ آیا می‌خواهید جسورانه و نیرومند باشد یا ضعیف و کم‌ارزش؟
دوم، تصمیم بگیرید مخاطبان شما چه کسانی هستند. آیا این کاتالوگ را در درجه اول افرادی خواهند دید که از شغل شما اطلاع دارند؟ آیا با این کاتالوگ می‌خواهید شرکت و محصولات شما با چشم‌انداز معرفی گردد؟ آیا می‌خواهید به گروه‌های هدف برسید؟ دانستن اینکه چه کسی مطالب را می‌خواند به شما کمک می‌کند تا پیام، نگاه و لحن مورد نظر خود را ایجاد کرده و ارتباط برقرار کنید.
سوم، قبل از شروع تولید اطمینان حاصل کنید که عناصر تشکیل‌دهنده کاتالوگ را برنامه‌ریزی کنید: محصولات، قیمت‌ها و یک برنامه جامع. 
چهارم، محصولات خود را به‌صورت گروه‌های مشخصی سازمان‌دهی کنید تا بتوانید کاتالوگ را راحت‌تر آماده کنید و محصول نهایی به‌ راحتی دیده شود.

در آخر، شروع به برنامه‌ریزی، نوشتن و کامل کردن نسخه نهایی کنید.

در یک فهرست چه باید کرد؟

بهترین کاتالوگ‌ها به‌طورمعمول از این قالب پیروی می‌کنند:

 روی جلد: آرم، عنوان، شعار سازمانی. توجه داشته باشید که این صفحه مهم‌ترین و تأثیرگذارترین صفحه شماست، بنابراین حتماً آن را با اطلاعات بیش ‌از حد پر نکنید.
صفحه ی داخل جلد: فهرست مطالب (به‌خصوص فهرست‌ اهم مطالب)
 صفحات داخلی: محصولات و اطلاعات مربوطه، شماره صفحه
 پشت جلد: آرم، نشانی، اطلاعات تماس اصلی (تلفن، نمابر، پست الکترونیکی یا وب‌سایت)، کد پستی، بعضی از محصولات مهم

وقتی محصولات ما عکاسی می‌شوند، آیا باید آن‌ها را گروه‌بندی کنم یا برای هر محصول عکس جداگانه‌ای داشته باشم؟

به‌طورمعمول بهتر است هر محصول جداگانه نشان داده شود. این کار یافتن توضیحات مرتبط را آسان‌تر می‌کند. اگر از هر محصول جداگانه از یک زاویه ثابت عکس بگیرید، یک طراح می‌تواند بعداً در صورت لزوم آن‌ها را برای صرفه‌جویی در فضای موجود در صفحه ترکیب کند، اما جدا کردن محصولات از یک عکس تنها دشوارتر است.

چکاری می‌توانم انجام دهم تا کاتالوگ مان مؤثرتر باشد؟

از قبل با دقت برنامه‌ریزی کنید.
مطمئن شوید که بر نقاط قوت بی‌نظیر هر محصول تأکید می‌کنید. به این نکته اشاره‌کنید که چه چیزی آن‌ها را خاص ساخته و چه مشکلی برای حل آن‌ها (نه‌فقط ویژگی‌های آن‌ها) دارند.
هدف را با دقت انجام دهید. مخاطبان خود را تعریف کنید.

آیا بهتر است کاتالوگ کامل رنگی را چاپ کنید یا با طرح دورنگ صرفه‌جویی کنیم؟

تحقیقات نشان می‌دهد که کاتالوگ‌های 4 رنگ بهترین پاسخ را ایجاد می‌کنند. محصولات ارائه‌شده بارنگ کامل جذاب‌تر به نظر می‌رسند، توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند و نسبت به طرح‌های کاتالوگ یک یا دورنگ فروش بیشتری تولید می‌کنند. صرفاً در برخی موارد انتخابی، صرفه‌جویی در هزینه متوسط چاپ یک یا دورنگ توجیه می‌شود. شرکت‌هایی که از کاتالوگ‌های یک یا دو رنگ به کاتالوگ‌های رنگی کامل منتقل می‌شوند، فروش قابل‌توجهی را تجربه می‌کنند که تغییری در خط و توزیع محصول ندارد.


منبع: امیر پرینت