گرماژ کاغذ به چه معناست ؟
گرماژ کاغذ نشان دهنده وزن یک مترمربع از یک کاغذ می باشد. برای شناخت کاغذ باید از ویژگی ها ومشخصه های آن اطلاعات کافی داشته باشیم، گرماژکاغذ یکی از مشخصه های شناخت کاغذ می باشد.گرماژکاغذ نسبت به نوع کاغذ و کاربرد آن متفاوت است. کاغذها معمولا درانواع گرماژهای مختلف تولید می شود. کاغذ ها معمولا از 38 گرم تولید می شوند و بسته به مصارف مختلف آن ها وزن کاغذ تغییر می کند.
استاندارد وزن کاغذهای مورد استفاده در دستگاه های کپی و پرینترها 80 گرم اما در صنعت چاپ معمولا از گرماژ کاغذ 60 گرم استفاده می شود. در دستگاه های کپی به دلیل حساسیت بالا نسبت به گرماژکاغذ، نمی توانیم از کاغذهایی با وزن های متفاوت در آن دستگاه استفاده کنیم چون با کمی بالا یا پایین بودن گرماژ کاغذ، دستگاه کارایی مناسب خود را از دست خواهد داد زیرا حساسیت بالایی را دارد. همیشه لازم است استاندارهای مربوط برای مصارف مختلف کاغذ ها را جدی بگیریم.

بسته بندی کاغذ اگر به صورت ورقه ای باشد به نام بند و اگر به صورت متری باشد به صورت رول انجام می شود . هربند دارای 100، 250 یا 500 برگ کاغذ است. تعداد کاغذ ها درهر بند متفاوت است و بستگی به ضخامت هربرگه کاغذ دارد. منظور از گرماژ کاغذ یعنی وزن کاغذ در هر متر مربع  آن می گویند. در صنعت چاپ از از گرماژ کاغذ 80 گرم بیشتر استفاده می شود. وزن استاندار کاغذهای مورد استفاده در پرینترها 80 گرم است.

انواع گرماژ کاغذ ها 

کاغذهای تحریری 25 گیلوگرمی
ازاین برگه ها که 74 گرم وزن آن هاست، معمولا برای دستگاه های کپی و نوشت افزارها و سربرگ استفاده می شود.

کاغذهای تحریری 28 گرمی
از این کاغذها اغلب درادارات ودفاترکاربه خاطر مقرون به صرفه بودن و سبک بودن آن ( حدود 90 گرم وزن دارد ) بیشتر استفاده می شود. یکی از رایج ترین انتخاب گرماژدر بین انواع کاغذ می باشد.

کاغذهای تحریری 32 گرمی
وزن این کاغذ حدود 74 گرم است و از آن بیشتر برای بروشورها و تبلیغات محصولات و خدمات به دلیل آنکه به راحتی تا می شوند و قابلیت انعطاف خوبی دارند، استفاده می گردد.

 کاغذ بریستول 30 کیلوگرمی
وزن این کاغذ حدود 145 گرم است و آن را معمولا با مقوای سبک و قابل انعطاف اشتباه می گیرند. از این کاغذ بریستول بیشتر برای پوشه های پستی استفاده می کنند.

کاغذ جلدی 30 کیلوگرمی
وزن این کاغذها حدود 175گرم بوده و انتخاب مناسبی برای چاپ منو و پوستر و کارت پستال می باشد.

کاغذ جلدی 45 کیلوگرمی
از این مقوای محکم معمولا برای چاپ کارت دعوت و اعلامیه استفاده می شود. وزن آن 260 گرم است و از آن در چاپ کتاب های رنگ آمیزی بزرگسالان به خاطر ضخامت خوب آن استفاده می شود.

مقوای اندکس 40 کیلوگرمی
این کاغذ 165 گرم وزن داشته و بسیار مقاوم و محکم است. کاغذ مناسبی برای چاپ و تهیه پوشه، جلد جزوه ها می باشد.

مقوای اندکس 50 کیلوگرمی
این مقوا مقدارکمی سنگین تر از مقوای 40 کیلوگرمی است. گزینه مناسبی برای کاغذ پاکت های اداری ( کاغذ مانیلا ) و هم چنین برای ثبت و بایگانی اطلاعات استفاده می شود.
منبع: امیر پرینت