پیکسل در مقابل وکتور در تصاویر دیجیتال
امروز در این مطلب یک مرور کلی درباره پیکسل در مقابل بردار ارائه خواهیم داد. چه تفاوتی بین آنها وجود دارد ، و برای استفاده از تصاویر آنلاین باید از کدام یک استفاده کنید؟ هنگام مرور وب ، تمام گرافیکی که می بینید از پیکسل یا بردار ساخته شده است. با استفاده از برخی عناصر محتوا، تشخیص بین آن ها آسان است ( آیکون ها بردار خواهند بود، عکس ها بر پایه پیکسل قرار می گیرند.) با این حال، اگر مطمئن نیستید تفاوت چیست یا مسیری را که برای پروژه تصویرگری بعدی خود طی می کنید چیست، در ادامه بخوانید!

پیکسل مربع رنگی کوچکی است که کوچکترین جزء ساختمانی از تصاویر شطرنجی است. در صورت ترکیب با پیکسل های دیگر، می توانید انواع گرافیک ها را ایجاد کنید. اندازه بزرگ و تیز یک تصویر به اندازه پیکسل هایی که آن را ساخته اند، میزان و تراکم آنها بستگی دارد. اگر تراکم آنها ( وضوح پیکسل ) بالاتر باشد، تصویر بر روی صفحه نمایش واضح تر است. وکتور یک فرمول ریاضی است که توصیف می کند که نقاط در ارتباط با یکدیگر و همچنین مسیر بین آنها، انحنا، رنگ، ضخامت و پر شدن آن چیست. با تجزیه و تحلیل این محاسبات و ترسیم تمام اشکال روی تصویر، تصویر ایجاد می شود. به دلیل ماهیت بردار، این گرافیک ها مستقل از رزولوشن هستند، به این معنی که می توانید بدون افت کیفیت، بی نهایت بر روی طرح مورد نظر زوم کنید. پیکسل ها بیشتر در عکس ها و آثار هنری مختلف مانند تصاویر دیجیتالی یا نقاشی استفاده می شوند، در حالی که بردارها اکثراً برای گرافیک های ساده مانند آرم، آیکون و فونت استفاده می شوند.

PS و AI
اگرچه بیشتر انواع مختلف نرم افزارهای گرافیکی می توانند از هر دو قالب پشتیبانی کنند، اما تمایل به تخصص در نوع خاصی از گرافیک ها دارند. به عنوان مثال، Adobe Photoshop پیکسلی است، در حالی که Adobe Illustrator یک محیط کاملاً برداری دارد.

پیکسل

مزایا
o امکانات بی نهایت هنگام صحبت از رنگ ها، اشکال، تکسچر ها، سایه زنی …
o امکان ویرایش بسیار دقیق ( به معنای واقعی کلمه مخصوص پیکسل ) را فراهم می کند که به گرافیک اجازه می دهد تا به اندازه مورد نیاز دقیق باشد.
o قالبهای گرافیکی مبتنی بر پیکسل کاربرد گسترده ای دارند و بخش عمده ای از آنها را می توان با ساده ترین نرم افزار تصویر باز کرد.
o در همه مرورگرها کار می کند.

معایب
o وابسته به رزولوشن (از دست دادن کیفیت هنگام افزایش مقیاس)
o اندازه پرونده بزرگ
o در صفحه نمایش با تراکم پیکسل بالا ( مانند صفحه ی retina )، اگر وب سایت از نوع  retinaنباشد، می تواند تار به نظر برسد.


وکتور

مزایا
o رزولوشن مستقل ( می تواند به طور نامحدودی بزرگ شود و همیشه واضح باقی بماند )
o اندازه پرونده های کوچک ( مگر اینکه وکتور فوق العاده دقیق باشد )
o در صفحه نمایش های معمولی و یا با رزولوشن بالا واضح به نظر می رسد.
o می تواند در صورت لزوم به راحتی به پیکسل ها تبدیل شود.

معایب
o امکانات محدود، به ویژه هنگامی که به سایه زدن یا افزودن تکسچر می پردازیم، منجر به ویژگی های "گرافیک برداری" می شود.

استفاده از گرافیک های برداری که قبلاً نوعی ترفند بود، اکنون همه مرورگرهای مدرن می توانند بردارها را به راحتی نمایش دهند. در واقع، اکنون امکان تغییر برخی از ویژگی های آنها با کد و حتی متحرک کردن آنها وجود دارد. بعضی اوقات نیاز به تبدیل به پیکسل برای دستگاه های قدیمی تر است، اما این تقاضا کم و کمتر می شود زیرا مرورگرهای قدیمی به تدریج سهم بازار خود را از دست می دهند. گرافیک های برداری را می توان به راحتی به پیکسل ها تبدیل کرد، در حالی که تبدیل پیکسل ها به بردار فرایندی بسیار پیچیده تر است. گرافیک های ساده گاهی اوقات می توانند به سرعت با وکتور تبدیل شوند، به عنوان مثال با استفاده از عملکرد Live Trace Adobe Illustrator ( تصویر ردیابی )، اما نتایج اغلب نادرست هستند. اگر گرافیک پیکسل پیچیده است - برای مثال شامل بافت یا سایه است - بیشتر اطلاعات در تبدیل به وکتور از بین می روند و نتیجه ناامید کننده خواهد بود. در حالی که برای عناصر ساده مانند آرم یا آیکون ها، بردار یک انتخاب بدیهی است و برای گرافیک های پیچیده مانند عکس ها، تنها گزینه شما پیکسل است، تصاویر به راحتی می توانند هر دو راه را طی کنند. بسته به نوع وسطح پیچیدگی کاری که شما انتظار دارید و بسته به نوع استفاده از آنها، تصاویر می توانند برداری یا پیکسلی باشند.
منبع: امیر پرینت