طراحی گرافیک در بسته بندی
طراحی بسته بندی یکی از جذاب ترین و اساسی ترین مراحل قبل از تولید بسته بندی است. امروزه طراحی بسته بندی بیشتر به ایده پردازی و خلاقیت نیاز دارد چراکه ظاهر بسته بندی یکی از عومل مهم در فروش کالا به شمار میرود و نشان گر ارزش گذاری برای کالاست. همین دلیل در همه اصناف فعال در بازار، رقابت زیادی در این حوزه در جریان است. تا جاییکه کسب و کارهای جدید با طراحی خلاقانه در بسته بندی محصولات خود و ارزش دادن به آن توانسته اند گوی رقابت را از برندهای قدیمی تر بربایند. این مسئله آنقدر مهم است که برخی از مشاغل توانسته اند با بسته بندی های شکیل وارد بازار رقابت جهانی شوند. بسیاری از تولید کنندگان در مراحل اولیه تولید محصولشان نیاز به برنامه ریزی در مورد طراحی و تولید بسته بندی دارند و بسیاری از همان ابتدا می دانند به چه نوع بسته بندی احتیاج دارند و بسیاری درگیر طرحی خاص هستند و ممکن است به نتیجه کافی نرسند به همین منظور لازم است یک تیم طراحی حرفه ای برای دست یافتن به ایده های نو و برند سازی در حوزه بسته بندی تمام وقت روی این مسئله متمرکز شود لذا تجربه نیز در این امر بسیار مهم است. برای تعریف واژه بسته‌بندی می‌توان گفت، بسته‌بندی عبارت است از تهیه و تعبیه ظرف یا محافظی که سلامت کالا را در فاصله‌ی تولید تا مصرف حفظ نماید. در تعریف دیگر بسته‌بندی چنین تعریف شده است: مجموعه‌ای از مواد اولیه و ارزش افزوده‌‌ای که روی مواد اولیه ایجاد می‌شود، به گونه‌ای که کالای عرضه شده بتواند رضایت مشتری را تامین کند. با پیشرفت تکنولوژی در زمینه‌های به ویژه صنایع چاپ و تولید کاغذ و مقوا، محدودیت‌های پیشین در طراحی ظاهر و فیزیک بسته بندی کالا از میان رفت، به گونه‌ای که امروزه هر شکل و نوعی از بسته‌بندی را می‌توان به بازار عرضه کرد و انجام چاپ تقریبا بر روی تمامی سطوح امکان‌پذیر است.

قبل از تصمیم گیری برای تولید بسته بندی بهتر است موارد زیر را درنظر داشته باشید:

طرح خلاقانه و زیبا 
بسته بندی با دارا بودن طراحی خاص و متناسب با کالا با درج اطلاعات مکتوب به صورت خوانا و بی واسطه پیام تولیدکننده را به سمت خود جلب می‌نماید و اطلاعات و انگیزه‌ی لازم را به او می‌دهد. از مهم‌ترین فواید بسته بندی، اهمیت آن در جلب توجه خریدار و به انگیزه انداختن او برای خرید کالاست که طراحی مناسب، زیبا و خلاقانه بیشتر از همه چیز در تاثیر گذاری روی مخاطب نقش ایفا می کند. امروزه کالاهایی که دارای طراحی خلاقانه و متناسب با محصول دارند، در مقایسه با کالاهایی با همان کیفیت و حتی بهتر که دارای بسته بندی ساده و مناسبی نیستند از شانس بیشتری برخوردارند. 
فرم 
فرم و شکل بسته بندی می تواند مهم ترین عنصر در طراحی بسته بندی باشد. انتخاب نوع فرم بیشتر بر اساس فنی صورت می گیرد. فرم های ساده و آشنا سریع پیام خود را منتقل می کنند ولی در بیشتر موارد کالاهایی که با نوآوری و خلاقیت و فرمی متفاوت ارائه شده جزابیت بیشتری برای مخاطب ایجاد می کند. 
طراحی لوگو 
طراحی مناسب لوگو برای یک محصول می تواند تاثیر بسزایی بر مخاطب بگذارد. مواردی چون انسجام سادگی تصویری متناسب جزاب و گیرابودن لوگو می تواند در فروش و جزابیت بسته بندی کالا تاثیر زیادی بگذارد. در طراحی لوگو خصوصیات کالا و محصول را می توان با تصویر و نوشتار به گونه ای بیان کرد که مخاطب با دیدن آن بتواند بین محصول و فضای پیرامون بسته بندی ارتباط برقرار کند. 
رنگ و طرح
مهم ترین نکته برای ترغیب مخاطب برای خرید محصول طرح و رنگ به کار رفته در محصول است. انتخاب طرح و رنگ باید متناسب با اصول زیبایی شناسی و بررسی بازار هدف و مخاطب انجام شود. 

منبع: امیر پرینت