همه چیز درباره فتوشاپ

فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ یک نرم افزار برای ویرایش تصویر و روتوش عکس برای استفاده در رایانه های ویندوز یا مک است. فتوشاپ به کاربران امکان ایجاد، تقویت یا ویرایش سایر تصاویر، آثار هنری و تصاویر را در اختیار کاربران قرار می دهد. تغییر پس زمینه ، شبیه سازی یک نقاشی در زندگی واقعی یا ایجاد منظره ای جایگزین از جهان همه با فتوشاپ امکان پذیر است. این نرم افزار پرکاربردترین نرم افزار برای ویرایش عکس، دستکاری تصویر و روتوش برای تعداد بی شماری از قالب های تصویری و تصویری است.

 

تاریخچه فتوشاپ

فتوشاپ در ابتدا در سال 1987 توسط برادران جان و توماس نول ساخته شد. از زمان توسعه اولیه ، فتوشاپ از یک ابزار ویرایش تصویر ساده به یک مجموعه جامع برای دستکاری تصویر تبدیل شده است. در حالی که نسخه های اولیه فتوشاپ توسط برادران نول تولید و توزیع شده بود، این نرم افزار توسط شرکت Adobe خریداری و به فتوشاپ تبدیل شد.

اولین نسخه از نرم افزار منتشر شده توسط Adobe در فوریه 1990 منتشر شد. این نرم افزار به کاربران امکان می داد فایل ها را با فرمت های مختلف در رایانه های اولیه مک نمایش داده و ذخیره کنند. کاربران همچنین می توانند رنگ ، تعادل و اشباع رنگ تصاویر را تنظیم کنند. حداقل قابلیت نقاشی و همچنین انتخاب های لبه نرم وجود داشت. طراحان گرافیک سریع فتوشاپ را تصویب کردند. از نسخه ی 2.0 به بعد که قابلیت CMYK  و Duotones  به فتوشا­پ اضافه شد تا نسخه ی 7.0 که موتور نقاشی جدید و متن بردار به آن اضافه شد، هر نسخه نسبت یه نسخه ی قبل به سرعت جامع تر می شد.

فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ در سطح حرفه ای خانواده محصولات فتوشاپ به حساب می آید. فتوشاپ یک نرم افزار تصویربرداری پیشرفته است که توسط طراحان، متخصصان وب، ویراستاران ویدیو و عکاسان برای تغییر یا دستکاری تصاویر دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. فتوشاپ در درجه اول برای ویرایش تصاویر 2 بعدی استفاده می شود، اگرچه برخی قابلیت های ویرایش تصویر سه بعدی را ارائه می دهد. فتوشاپ شامل قابلیت تجزیه و تحلیل تصویر است و می تواند برای تهیه تصاویر برای استفاده آنلاین یا چاپی مورد استفاده قرار گیرد.

 

چگونه از فتوشاپ استفاده می شود؟

فتوشاپ ابزاری مهم برای طراحان، توسعه دهندگان وب، گرافیست ها، عکاسان و متخصصان خلاق است. این است که به طور گسترده ای برای ویرایش تصویر ، روتوش، ایجاد ترکیب تصویر ، مدل سازی وب سایت و اضافه کردن اثر استفاده می شود. تصاویر دیجیتال یا اسکن شده می توانند برای استفاده آنلاین یا در چاپ ویرایش شوند. طرح بندی وب سایت می تواند در فتوشاپ ایجاد شود. قبل از اینکه توسعه دهندگان به مرحله کد نویسی بپردازند، طرح های آنها نهایی می شود. گرافیک مستقل می تواند برای استفاده در برنامه های دیگر ایجاد و صادر شود.

 

 

عناصر فتوشاپ چیست؟

قابلیت های معمول مورد استفاده در فتوشاپ عبارتند از:

- دستکاری رنگ یک تصویر.

- برش تصاویر.

- ترمیم عیب ها ، مانند گرد و غبار روی لنز یا چشم قرمز.

- با یک قلم یا مداد روی یک تصویر ترسیم کنید.

- افزودن متن به تصاویر.

- از بین بردن افراد یا اشیاء درون یک تصویر.

- سازماندهی عکس برای دسترسی سریع.

- انتشار تصاویر به صورت آنلاین یا ارسال از طریق ایمیل.

 

نحوه یادگیری فتوشاپ

روش های مختلفی برای یادگیری فتوشاپ وجود دارد. روشهای رایج شامل کلاسهای فتوشاپ حضوری، کلاسهای آنلاین فتوشاپ، یادگیری از طریق آموزشهای آنلاین فتوشاپ و کتابهای فتوشاپ است. کلاس ها برای کمک به دانش آموزان از هر دو فعالیت یادگیری گروهی و دستورالعمل های یک به یک طراحی شده اند. یادگیری در کلاس همچنین این مزیت را دارد که به دانشجویان کمک می کند چالش ها یا موانع را از طریق آموزش راهنمایی بر طرف کنند. این فرصت های یادگیری به ویژه هنگامی که ویژگی ها یا ابزارهای جدیدی منتشر می شوند بسیار مفید هستند. آموزش فتوشاپ با یک مربی آنلاین ، راه حل ایده آل برای دانشجویانی است که دارای برنامه های شلوغی هستند که قادر به شرکت در کلاس نیستند. کلاسهای آنلاین روش یادگیری روشنی را برای افراد مبتدی ارائه می دهند. آنها می توانند برای اولین بار به کاربران در حرکت در کلیه ویژگی ها و ابزارهای فتوشاپ کمک کنند. از یادگیری نحوه ایجاد مسیرها تا فهمیدن کدام فرمت فایل باید انتخاب شود، مربیان آنلاین می توانند به مبتدیان کمک کنند که به سرعت متخصصان فتوشاپ شوند. سرانجام، آموزش های آنلاین، مانند موارد موجود در فیلم ها، متون دیجیتالی، تجربیات راهنما یا صفحات وب، می توانند برای یادگیری فتوشاپ استفاده شوند. یادگیری فتوشاپ از طریق آموزش های آنلاین و تجربیات دیگران گزینه ای ایده آل برای دانشجویانی است که از غلبه بر چالش ها لذت می برند. این ابزارها مخصوصاً برای دانش آموزانی که می خواهند از طریق آزمایش و خطا یاد بگیرند، و همچنین برای افرادی که بهترین مهارت را از طریق رویکرد دستی می آموزند، مفید است.

منبع: امیر پرینت