آشنایی با مفهوم LPI در طراحی و چاپ
Lpi (line per inch) کیفیت چاپ را به ما نشان می‌دهد و به معنی تعداد خط در هر اینچ است. برای چاپ، تصویر باید به طرحی از نقاط تبدیل شود که این شبکه نقاط با اندازه و فاصله‌های مختلف روی ورق چاپ، مشخص می‌شوند. هرکدام از نقاط شبکه، جوهر را جذب و درصد مشخصی از تصویر را به وجود می‌آورند. وضوح تصویر به‌صورت خط در اینچ اندازه‌گیری می‌شود. درواقع این واحد اندازه‌گیری روشی است که پرینترها، تصاویر دیجیتالی را بازتولید (چاپ) می‌کنند و با میزان وضوح موردنیاز تصویر ارتباط دارد. هر چه عدد lpi بالا باشد، نقاط تشکیل‌دهنده تصویر ریز تر خواهد بود و دقت تصویر چاپ‌شده نیز بیشتر است. پرینترها برای چاپ از شبکه هافتون استفاده می‌کنند؛ که به‌صورت سلولی تقسیم‌بندی شده‌اند. هر سلول هافتون، یک ترام است. ترام کوچک‌ترین واحد قابل تمیز در تصویر است.
 اگر به‌وسیله ذره‌بین به تصویر چاپ‌شده در کاغذ نگاه کنیم، دسته‌ای از نقاط ریز را خواهیم دید. این دسته نقاط هافتون نامیده می‌شوند. نقاط هافتون برای درک سایه رنگ‌های چاپ‌شده استفاده می‌شود. به‌بیان‌دیگر هافتون چگونگی ساخته‌شدن سایه‌های تصویر به‌وسیله نقاط است. در بخش‌های تاریک‌تر تصویر چاپ‌شده، نقاط هافتون (ترام ها) با اندازه درشت‌تر و نزدیک به هم هستند و در نواحی روشن، نقاط ریز تر و بافاصله بیشتری از هم قرارگرفته‌اند. اندازه ترام برای تصاویر مختلف بنا بر روش چاپ و نوع کاغذ تعیین می‌شود که با تعداد خطوط ترام در هر اینچ قابل‌اندازه‌گیری ست؛ بنابراین Lpi بیش از هر چیزی به جنس کاغذ و بستری که تصویر بر روی آن چاپ می‌شود، بستگی دارد. برای کاغذهای گلاسه که بافت ریز تر و سطح صاف‌تری دارند، lpi بالا موردنیاز است. کاغذهای غیر گلاسه به دلیل داشتن بافت درشت‌تر و سطح زبر و خشن‌تر به lpi کمتری نیاز دارند زیرا کاغذهای گلاسه جوهر را کمتر در خود جذب می‌کنند. در مقابل، کاغذهای غیر گلاسه اجازه می‌دهند که جوهر در کاغذ جذب شود. درنتیجه کاغذهای باکیفیت پایین مانند کاغذ روزنامه به ترام های بزرگ‌تر نیاز دارند. کتاب‌های مصور و کتاب‌های هنری که رنگ‌آمیزی و تصویر در آن‌ها مهم است، عمل چاپ با dpi 175 یا 200 و مجلات و کارهای تبلیغاتی با dpi150، روزنامه و صفحات آگهی با dpi 85 الی 110 انجام می‌شود. در نظر گرفتن lpi بیش از مقدار موردنیاز، کار بیهوده‌ای است بنابراین با شناخت نوع کار و ورق چاپ، میزان lpi مناسب چاپ را باید تعیین کرد.

مفاهیم dpi, ppi و lpi چه تفاوتی باهم دارند؟
در مرحله قبل از چاپ کار بر ورق (مرحله طراحی و یا حتی قبل از شروع به طراحی)، عواملی برای داشتن تصویر نهایی با دقت کافی، باید موردنظر یک طراح گرافیک باشد؛ زیرا اگر تصویر دیجیتالی تولیدشده وضوح کافی نداشته باشد، دیگر مهم نیست که کار با چه دقتی چاپ می‌شود درهرصورت تصویر چاپ‌شده کیفیت مطلوب نخواهد داشت؛ بنابراین dpi و ppi دو مقیاس دیگر اندازه‌گیری وضوح تصویر مطرح می‌شود، این عبارت ها ممکن است به‌جای همدیگر بکار روند، اما ازنظر تکنیکی کار صحیحی نیست. هرچند هر سه مفهوم برای نشان دادن وضوح تصویر بکار می‌روند اما باهم متفاوت‌اند. تفاوت آن‌ها را این‌گونه می‌توان خلاصه کرد:
ppi به‌دقت صفحه‌نمایش، dpi به‌دقت چاپگر و lpi با وضوح تصویر چاپ‌شده ارتباط دارد.
Dpi (dot per inch) تعداد نقاط جوهری که پرینتر می‌تواند در هر اینچ بریزد. به زبان ساده کیفیت پرینتر را مشخص می‌کند. زمانی که کار برای چاپ آماده می‌شود، dpi مورداستفاده قرار می‌گیرد. پرینترهای جوهری 300 تا 720 dpi و پرینترهای لیزری 2400-600 dpi می‌توانند وضوح داشته باشند. برای داشتن lpi موردنظر، عدد dpi باید دو برابر عدد lpi در نظر گرفته می‌شود. برای مثال، جهت چاپ تصویر با lpi 150 که کیفیت نسبتاً مطلوبی است، عدد dpi باید 300 باشد. Dpi 300 به این معنی است که پرینتر 300 نقطه کوچک از جوهر را برای پر کردن یک اینچ مربع پخش می‌کند. واضح است هرچه dpi بیشتر باشد، کیفیت تصویر نیز بهتر خواهد بود.
Ppi (pixel per inch) با وضوح تصویر ارتباط دارد؛ یعنی تعداد پیکسل در هر اینچ که صفحه‌نمایش نشان می‌دهد. یک تصویر در صفحه‌نمایش ترکیبی است از پیکسل‌هایی که صفحه مانیتور نشان می‌دهد. Ppi زمانی که با تصویر در صفحه‌نمایش کار می‌کنیم تا با وضوح قابل‌قبول به مرحله چاپ برسد، مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 بنابراین یک طراح گرافیک در مرحله طراحی با کامپیوتر، برای ایجاد تصویر باکیفیت موردنظر با ppi سروکار دارد و تمرکز آن باید بر تولید تصویر با وضوح‌بالا یا به عبارت صحیح‌تر با وضوح موردنیاز باشد. وقتی وضوح یک تصویر پایین باشد. مهم نیست که وضوح صفحه مانیتوری که تصویر را نمایش می‌دهد چقدر بالا باشد درهرصورت تصویر پس از چاپ بر روی ورق، کیفیت مطلوبی نخواهد داشت؛ بنابراین هنگام کار و قبل شروع به طراحی میزان رزولوشن تصویر باید بالاترین حد موردنیاز یعنی 300 باشد؛ اما میزان رزولوشن 300 همیشه لازم نیست. زمانی که قرار است تصویر در اندازه بسیار بزرگ‌تر چاپ شود مانند بنر و یا تابلوهای تبلیغاتی بزرگ که از فاصله دورتر در معرض دید قرار می‌گیرد این عدد می‌تواند به 200 و یا کمتر کاهش یابد. حتی زمانی که تصویر تنها برای نمایش بر روی صفحه مانیتور و نمایش آنلاین طراحی می‌شود و قرار نیست چاپ شود، رزولوشن 72ppi کافی است. بالا بودن میزان ppi تنها باعث افزایش حجم فایل خواهد شد درحالی‌که این حد از کیفیت نیاز نیست. هرچند برای یک طراح گرافیک در مرحله تولید تصویر، اطلاع از مفهوم (ppi) برای ایجاد تصویر باکیفیت، کافی است و مفاهیم دیگر dpi و lpi به حوزه چاپ، همچون چاپگر و ورق چاپ مربوط می‌شود، اما اطلاع داشتن از تمام فرایند ایجاد تا چاپ نهایی کار، مفید خواهد بود زیرا هر تصویر طراحی‌شده درنهایت، از یک تصویر دیجیتالی بر روی مانیتور به تصویر چاپی بر روی ورق تبدیل خواهد شد.


منبع: امیر پرینت