ترفند های عکاسی با موبایل
دوربین‌های موبایل راه زیادی را طی کرده‌اند اما کامل نیستند. نکات زیر به شما نشان می‌دهد که چگونه با گوشی خود عکس‌های عالی بگیرید.

ممکن است از خود بپرسید "چرا باید به‌عکس گرفتن با موبایل خود اهمیت دهم؟" بر اساس داده‌های Skyword، متخصص در بازاریابی محتوا، مقالات با تصاویر 94 درصد بیشتر از مقالات بدون تصویر بازدید می‌شوند. اگر می‌خواهید مشتریان و بازدیدکنندگان وب‌سایت شما محتوای شمارا ببینند، باید سعی کنید بسیاری از تصاویر باکیفیت بالا را در وب‌سایت خود گنجانید. درج تصاویر در اطلاعیه‌های مطبوعاتی شما حتی می‌تواند منجر به بازدید بیشتر شود.

احتمال دارد که در حال حاضر یک گوشی هوشمند داشته باشید و قبلاً از برنامه دوربین استفاده کرده‌اید. اکنون فقط مسئله یادگیری چند ترفند و تمرین است. در اینجا چند نکته برای کمک به شما درگرفتن عکس‌های جذاب با گوشی وجود دارد.
1. از Gridlines استفاده کنید
Gridlines کمک می‌کند تا هنگام عکس گرفتن با موبایل، عکس خود را متعادل کنید. این‌یکی از ساده‌ترین و مؤثرترین راه‌ها برای بهبود کیفیت عکس‌های گوشی همراه شما است.
روشن کردن خطوط مشبک خطوطی را بر اساس قاعدهٔ یک‌سوم از صفحه‌نمایش شما قرار می‌دهد، یک اصل ترکیب‌بندی که بیان می‌کند یک عکس باید به‌صورت سه خط افقی و عمودی تقسیم شود.
قاعدهٔ یک‌سوم
طبق قاعدهٔ یک‌سوم، اگر سوژه خود را در امتداد خطوط یا در یک تقاطع قرار دهید، تصویر شما برای چشم متعادل‌تر و دلپذیر به نظر می‌رسد. این امر هنگام استفاده از موبایل هوشمند ضروری است زیرا هیچ نوری وجود ندارد.
در اینجا نحوه فعال‌سازی خطوط شبکه در دوربین‌های iPhone آورده شده است:
 رفتن به "تنظیمات"
 "عکس و دوربین" را انتخاب کنید
 "شبکه" را پیداکرده و آن را روشن کنید.
و در اینجا نحوه فعال‌سازی خطوط شبکه در دوربین‌های گوشی سامسونگ آورده شده است:
 برنامه دوربین را بازکنید
 رفتن به "تنظیمات"
 به پایین بروید و گزینه "gridlines" را به "روشن" تغییر دهید.
2. نزدیک‌تر شوید
وقتی از بزرگنمایی دیجیتال دوربین گوشی همراه خود استفاده می‌کنید، جزئیات بسیار خوبی را از دست می‌دهید. در عوض، سعی کنید فقط چند قدم به سمت سوژه خود نزدیک شوید و ببینید که آیا تصویر شما بهبود نمی‌یابد یا نه.
شما از این موضوع شگفت‌زده شده‌اید که نزدیک شدن کمی به موضوع می‌تواند ازنظر کیفیت تصویر باعث تغییر در جهان شود.
3. استفاده از پالایه‌ها را فراموش کنید.
پیش‌ازاین فیلترها در صنعت استفاده می‌شدند، اما این روزها آن‌ها به‌عنوان افکتی بر روی تصاویر دیده می‌شوند. به‌جای استفاده از همان فیلترهای از پیش تنظیم‌شده استفاده‌شده توسط نوجوانان بی‌شماری در سراسر جهان، تصویر خود را به‌صورت دستی ویرایش کنید.
برنامه‌های گوشی همراه مانند SnapSeed، Photoshop Express و iPhoto برای تنظیم دقیق عکس‌های شما عالی هستند.
4- لنز را تمیز کنید
دوربین موبایل شما دارای درپوش لنز برای محافظت از آن در برابر همه لبه‌های موجود در جیب یا لرزش اثرانگشت نیست. ایجاد آشغال در عدسی دوربین شما می‌تواند منجر به تصاویر مبهمی شود که هیچ ویرایشگری پس از ثبت تصویر قادر به اصلاح آن‌ها نیست. ما خرید پارچه عدسی و برخی از پاک‌کننده‌ها را توصیه می‌کنیم. حتی پاک کردن لنز با تی‌شرت بهتر از هیچ‌چیز نیست.
5. سعی کنید با گوشی‌های خود از زوایای عجیب عکس بگیرید
گرفتن عکس از زوایای عجیب می‌تواند منجر به برخی از خاطره‌انگیزترین عکس‌ها شود. این کار نیاز به نگاه کردن از منظر دیگری است و انجام این کار نیاز به خلاقیت دارد. برای این کار می‌توانید از پشت‌بام یا حتی نردبان عکس بگیرید. یا می‌توانید برای گرفتن این عکس، روی پشت خود دراز بکشید. به چشم‌انداز کودک یا یک سگ فکر کنید - برای گرفتن این عکس می‌خواهید آن را بکشید یا روی زمین دراز بکشید. یک روزنامه‌نگار می‌تواند در پشت کسی قرار بگیرد که سخنرانی می‌کند تا چهره مخاطبان را تصرف کند.
6. فلاش را فراموش کنید
اگر می‌خواهید با موبایل خود عکس‌های خوبی بگیرید، استفاده از فلاش را فراموش کنید.
نوری که استفاده می‌شود یک LED کوچک است و این، در کنار این واقعیت که حتی چند سانتی‌متر هم از لنز دور نیست، باعث می‌شود عکس‌ها تارشوند، سوژه‌های بسیار روشن (به‌طورجدی، فلاش باعث می‌شود افراد به نظر برسند که زردی دارند) شوند و چشم افراد در تصویر قرمز شود.
اگر تاریک باشد چه می‌کنید؟ منبع دیگری از نور را پیدا کنید، اما فلاش را روشن نکنید.
برای منابع جایگزین نور، شاید مجبور باشید منتظر فرصت مناسب باشید و سعی کنید با محیط خودکار کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر در خیابان‌ها قدم می‌زنید، ممکن است منتظر چراغ‌های جلو اتومبیل در حال عبور یا چراغ خیابان باشید تا موضوع شمارا روشن کند.
نور طبیعی بهتر از مصنوعی است، بنابراین مهارت‌های مدیریت زمان خوبی را تمرین کنید تا بتوانید درحالی‌که هنوز نور روز رادارید با موبایل خود عکس بگیرید.
7. گوشی خود را به طرف دیگر آن بچرخانید
وب یک رسانه افقی است. ما محتوا را به‌صورت افقی و نه به‌صورت عمودی می‌بینیم. به‌عنوان یک خالق محتوا، شما باید هدف خود را تولید تصاویر افقی قرار دهید که تمام صفحه را دربرمی گیرد و نه‌فقط یک برش ریز.
8- از دکمه میزان صدا استفاده کنید
چرخاندن گوشی به سمت دیگر دارای مزایای دیگری است - می‌توانید از دکمه "افزایش صدا" به‌عنوان شاتر استفاده کنید. این‌یک فایده است زیرا استفاده از دکمه شاتر استاندارد اغلب تصویر کامل شمارا از تعادل دور می‌کند.
چرخاندن گوشی به سمت دیگر و استفاده از دکمه میزان صدا به‌عنوان شاتر، مجبورتان خواهد شد کرد که از هر دودست استفاده کنید. این باعث افزایش پایداری و کاهش لرزش می‌شود.
درنتیجه:
نکته مهم عکاسی، مانند هر هنری، یادگیری و تمرین است. تصاویر خوب برای استراتژی محتوای شما حیاتی است. درحالی‌که DSLR ها و "دوربین‌های واقعی" خوب هستند، آن‌ها همیشه مقرون‌به‌صرفه ترین و مناسب‌ترین تجهیزات نیستند. این به شما بستگی دارد که از موبایل خود برای خلق تصاویر فوق‌العاده و منحصربه‌فرد استفاده کنید یا نه.

منبع: امیر پرینت