پوشش های بعد از چاپ - امباس
به‌طورکلی هر نوع طرحی را که بعد از چاپ بر روی کاغذ ایجاد شود را امباس می‌گویند. امباس در حقیقت در مجموعه پوشش‌ها قرار نمی‌گیرد اما یکی از روش‌های تزئینی است.

انواع و شیوه استفاده
- امباس تخت
این کار به‌وسیله سیلندری که از قبل ساخته‌شده است بنا به نظر مشتری طراحی گردیده و ساخته‌شده است و مقوائی که چاپ‌شده و سلفون کشیده شده است را از آن رد کرده و طرح آن سیلندر بر روی مقوای جعبه می‌افتد و کاری منحصربه‌فرد می‌شود.
- امباس موضعی
این نوع امباس مانند UV موضعی، قسمت‌های خاصی از بسته‌بندی را که احتیاج به امباس دارد را امباس می‌کنند و مابقی کار به‌صورت معمول می‌باشد؛ که برای هرکاری سیلندری خاص ساخته می‌شود.
طلاکوب
اصطلاح طلاکوب به این خاطر به فویل استمپ تلقی می‌شود که درگذشته از ورق طلا برای این منظور استفاده می‌شده است ولی امروزه از انواع فویل‌های متالایز یا پیگمنتی در این تکنیک استفاده می‌شود در حقیقت نوعی چاپ است که به شیوه لترپرس بر روی انواع گالینگور و یا کاغذ و مقوا همراه با فشار و حرارت گرما که با استفاده از ورق طلاکوبی که بین کار و کلیشه قرار می‌گیرد و ضرب دستگاه، این عملیات انجام می‌گیرد و گرما مهم‌ترین عامل در زیباتر خوردن این کار می‌باشد.
 انواع و شیوه استفاده:
- دستی
در نوع دستی برای کارهای با تعداد کم بکار می‌رود که از کلیشه استفاده می‌شود. بعد یک‌لایه نازک از ورق مخصوص طلاکوب را روی جلدی که می‌خواهند طلاکوب بشود قرار می‌دهند و با پایین آوردن اهرم دستگاه طلاکوب و فشار بر روی کاغذ طلایی (به‌وسیله کلیشه) و جلد جای آن حروف به‌وسیله ورقه نازک روی جلد ایجاد می‌شود.
- ماشینی:
1- سیستم روتاری (Rotary)
2- تخت (Flat bed)
امروزه طلاکوب چندرنگ به‌صورت in-line در ماشین‌های ترکیبی بسیار رایج شده است؛ که به‌صورت چند سیستم Flat bed کوچک و یا با سیستم روتاری در ماشین قرار بگیرد. برای تیراژهای بالا از سیستم روتاری استفاده می‌شود ولی کیفیت نورد آن به‌خوبی سیستم تخت (flat bed) نیست. دیگر مزیت سیستم تخت، هزینه‌های کلی آن است که بسیار به‌صرفه است و دارای سیستم و ساختار ساده‌ای است که می‌تواند برای چاپ‌ها On-Demand مورداستفاده قرار بگیرد.
نکته:
*** اکثراً در رابطه طلاکوب امروزه به رنگ‌های مختلف ازجمله طلایی، نقره‌ای، آبی، قرمز و…  و جلوه‌های (صدفی، رنگین‌کمانی، بافت چوب یا چرم و…) در بازار موجود است.
*** گاهی به‌وسیله این سیستم ضرب خالی زده می‌شود که تنها در جنس موردنظر فرورفتگی یا برجستگی که به آن داغی گفته می‌شود ایجاد می‌شود.


منبع: امیر پرینت